DİDİM İTALYAN TURİZM BASININI AĞIRLADI

Didim İtalyan basınını ağırladı.Güney Ege Kalkınma Ajansı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve özel bir seyahat acentasının ortaklaşa gerçekleştirdiği bir program kapsamında bir rehber ve sekiz basın mensubu Didim’i ziyaret ederek çekimler gerçekleştirdi. İtalyan basın heyetinde İtalyanın önde gelen arkeoloji dergisi Archeo Editörü, Andreas M. Steiner, İtalyan Basın Fotoğrafçıları Ajansı AGF yetkilisi Mimmo Frassinetti, Vatikan’da yayın yapan  TV2000 Muhabiri Rocco Tolve gibi etkili isimler hazır bulundu. Ayrıca Kültür ve Turizm bakanlığından İtalya’da basın sözcüsü ve tanıtım sorumlusu olarak görev yapan Silvia Barbarotta da heyetle birlikte çalışmalarda bulundu.

Heyete Didim adına Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç KARATAŞ  ve DİTAB Tanıtım ve Medya Sorumlusu Kayahan BASKIN eşlik etti. Heyet öğleden önce Priene’ Doğanbey ve Karina da  çekimler gerçekleştirdi. Rehber Brigette BRAGİOTTİ’den bölgeyle ilgili bilgi alan heyet daha sonra Milet’i ziyaret etti.  Buradaki yapıları hayranlıkla inceleyen heyet Milet’te bölgedeki insanlarla röportaj gerçekleştirdi. Son olarak Apollon Tapınağında incelemeler ve çekimler gerçekleşti. Burada Didim Belediye başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın da katılımıyla gerçekleşen çekimlerden sonra heyet Altınkum sahilini gezdi.

DİTAB Başkanı Sevinç KARATAŞ heyeti Didim’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi “Didim’in tanıtımı için ulusal ve uluslararası basını burada ağırlamak çok önemli bu anlamda GEKA ile görüşmelerimiz sonucunda gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğin Didim’e uzun vadede katkı sağlayacağından eminiz. Heyet Didim’in yanı sıra İzmir ve Denizli’de de incelemelerde bulundu. Türkiye’nin yurt dışındaki imajı açısından da çok önemli bir adım. ” şeklinde konuştu.

Didim Ditab İtalya GekaProgramı sebebiyle heyetle Apollon tapınağında bir araya gelen Belediye Başkanı Ahmet Deniz ATABAY heyetten çalışmayla ilgili bilgi aldı. Etkinlikle ilgili memnuniyetlerini dile getiren heyet Didim’i ve çevresini çok sevdiklerini, gösterilen ilgi ve misafirperverlikten memnun kaldıklarını söyledi ve teşekkür etti. ATABAY heyete; Didim’in bir turizm kenti olduğunu ve bu yöndeki zenginliklerini anlattı. 2017 yılında yapılması planlanan Vegan Festivali, Uluslararası boyuta taşınması planlanan Kutsal Yol yürüyüşü ile ilgili bilgi de veren Atabay Basın Mensuplarını ve onların aracılığıyla İtalyan halkını Didim’e davet etti.

 

 

 

 

 

 

Milet İtalyan Basını DİTAB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apollon Tapınağı Didim İtaly

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sevinç Karataş Deniz Atabay İtalyan Turizm Basını

 

DİTAB'DA İKİNCİ KEZ KARATAŞ DÖNEMİ

Sevinç Karataş Yeniden            Didim Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği’nin 18Mayıs 2016 Tarihinde yapılan Olağan Mayıs ayı Meclisinde Sevinç Karataş ikinci kez Birlik Başkanlığı görevine seçildi.

            18 Mayıs 2016 tarihinde Mayıs ayı olağan Meclis toplantısını yapan Ditap 7 gündem maddesi ile toplandı. Toplantıya Ditab Meclis Üyeleri Didim Belediye Başkanı A.Deniz ATABAY, Aydın Büyük Şehir Belediyesi Temsilcileri Ditab Meclis Üyesi Hasan YAVUZ, Salih YARMACI, Seda SARIBAŞ, Didim Belediye Temsilcileri Ditab Meclis Üyesi Onur ÇAĞLAR, Murat PARMAKSIZ, Turizm Sektör Temsilcileri Ditab Meclis Üyesi Ercüment ALKANER, Mustafa MUTLU, Sadık ŞAHİN katıldı.

             Gündemin birinci maddesinde yer alan Divan seçimleri ile; Birlik Başkanlığına Sevinç KARATAŞ oy birliği ile, Meclis Başkan Vekilliklerine 1. Başkan Vekili Mustafa MUTLU, 2. Başkan Vekilliğine Onur ÇAĞLAR oy çokluğu ile, Meclis Katip Üyeliklerine Sadık ŞAHİN, Onur ÇAĞLAR (Asil). Salih YARMACI, Murat PARMAKSIZ (Yedek) oy birliği ile seçilmistir.  Gündemin ikinci ve üçüncü maddesinde yer alan 2015 Yılı Birlik Faaliyet Raporu ve 2015 Yılı Kesin Hesapları yapılan görüşmeler sonrasında oy birliğ ile kabul edildi. Ardında Gündemin dördüncü maddesinde yer alan Encümen Üye seçimlerine geçilerek yapılan gizli oylama ile Birlik Encümen üyeliklerine Onur ÇAĞLAR, Seda SARIBAŞ, Murat PARMAKSIZ ve Sadık ŞAHİN oy birliği ile yeniden seçildi. Gündemin besinci maddesinde  yer alan Aydın Büyükşehir Belediyesinin talebi ile Birlik Katılım Payı Büyükşehir Belediyesi için onbinde bir olarak oy birliği ile, gündemin altıncı maddesinde yer alan Didim Belediyesinin talebi olarak Ditab’a ait aracın Didim Belediyesine tahsis edilmesi oy birliği ile kabul edilmiştir. Gündemin 7, maddesinde yer alan ve 2016 yılında Ditab olarak katılım sağlanan yurt dışı fuar ve tanıtım çalışmaları hakkında Birlik Başkanı Sevinç KARATAŞ tarafından Meclise bilgi verildi. Gündem maddelerinin görüşülmesi tamamlandıkdan sonra Birlik Başkanı Sevinç KARATAŞ toplantıya katılan Meclis üyelerine teşekkür ederek Mayıs dönemi toplantısı kapatıldı.

Didim Ditab Meclis 2016 Mayıs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Didim Ditab Meclis 2016 Mayıs

 

 

AKBÜK BİSİKLET ŞENLİĞİ RENKLİ GEÇTİ

Bisiklet DidimAkbük mahallesinde bu yıl 3. gerçekleştirilen bisiklet şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Yoğun katılım olan şenlikte 10 kilometre pedal çeviren bisikletlilere daha sonra balık ekmek ikram edildi. Çeşitli yarışmalarında düzenlendiği etkinlikte kura ile bisiklette dağıtıldı.

Akbük Cemal Ergenekon Ortaokulu ve Didim Rotary Kulubünün birlikte düzenlediği Akbük Bisiklet Şenliğinin bu yıl 3.sü gerçekleştirildi. Sabah saatleridne bisikletleriyle yola çıkan vatandaşlar Cemal Ergenekon Okulunda buluştular. Okul bahçesinden startı verilen bisiklet şenliği kapsamında yaklaşık 100 kişilik grup bisikletleri ile 10 kilometre boyunca pedal çevirdiler. Bisikletli grup içerisinde İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı ve bazı okul müdürleri de yer aldı.
 YARIŞMALAR DÜZENLENDİ
Akbük Meydanı’nda sona eren yarış sonrasında dans ve halk oyunları gösterileri ile devam eden programda  öğrencilerin yoğurt yeme, kaşıkla ağızda yumurta taşıma, yavaş bisiklet sürme gibi yarışmalar ile bir bireriyle mücadele ettiler.  Rotary Kulübü, Didim Belediyesi, DİTAB’ın ve çeşitli kurum ve kişilerin sponsor olduğu şenlikte ayrıca 7 adet bisiklet kura ile öğrencilere hediye edildi. Diğer yandan katılımcılara Akbük Su Ürünleri tarafından balık ekmek ikramında bulunuldu.  
  Organizasyonla ilgili bilgi veren Cemal Ergenekon Ortaokulu Müdürü Kafalı “Okulumuz  Çevre Koruma ve Fotoğrafçılık Kulübü bünyesinde bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz Akbük Bisiklet Şenliği her yıl daha da büyüyerek geleneksel hale geldi.  Bisikletin çevre ve sağlık açısından faydası konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan 3. Şenliğimizin  bu amaç doğrultusunda başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Okulumuz öğrenci ve velilerinin yanı sıra halkında katılımına açık olan etkinliğimize Nurullah Kocabıyık İlkokulu öğrencileri ve Didim Poseidon Bisiklet Grubu da katılım sağlayarak destek verdiler” dedi.

Akbük Bisiklet ŞenliğiEtkinlikle ilgili bir açıklama yapan DİTAB Başkanı Sevinç Karataş; bisiklet yolları ve rotalarıyla ilgili geçtiğimiz dönemde bir proje teklifi hazırladıklarını ve başarılı bulunmasına rağmen fon yetersizliğinden gerçekleştirilemediğini hatırlatarak, DİTAB olarak Kent İçi Bisiklet Politikaları Bisiklet Yolları ve Rotaları’na çok önem veriyoruz, kitlesel turizmin yanı sıra alternatif bir turizm modelini de Didim’de uygulamamız gerekiyor. Bisiklet bu anlamda hem Didim’in yapısı itibariyle hem de Dünya’da genel Kabul görmüşlüğüyle çok önemli bir unsur, bu açıdan bu etkinliğe Didim Belediyesi ve Rotary klübünün yanında biz de DİTAB olarak destek verdik, etkinliği organize eden öğretmenler Tuğçe Demirbaş, Sevinç Murkit, ve Murat Yalçın’a teşekkür ediyoruz dedi.

 

 

 

 

bisikletditab

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bisiklet Şenliği Didim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Didim Bisiklet Yolları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Didim Kent İçi Bisiklet Politikaları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ditab Bisiklet

FUAR SEZONUNDA SONA YAKLAŞILIYOR

Didim DanimarkaSezonun yaklaştığı günlerde Turizm fuarlarında sona yaklaşılıyor. Yoğun bir dönem geçiren DİTAB  çalışmalarını Danimarka’da sürdürdü. Fuarla ilgili daha önce de olduğu gibi açıklamalarda bulunan Birlik Başkanı Sevinç Karataş; görevimiz sadece tanıtım değil aynı zamanda altyapı oluşturmaya çalışıyoruz. Yaptığımız tespitleri basınla ve turizmcilerle paylaşarak bundan sonraki tanıtımlar ve çalışmalar için bilgi topluyoruz, turizm ezbere gerçekleştirilebilecek bir faaliyet değil planlı ve programlı şekilde ilerlemeliyiz dedi. Karataş açıklamalarına şu şekilde devam etti; Ferie For Alle isimli seyahat fuarı Danimarka halkının en çok ilgi gösterdiği uluslararası organizasyonların başında geliyor. Üç günde toplam 60.000 ziyaretçi sayısıyla İskandinav ülkeleri içindeki en büyük fuar olma özelliğini taşıyor. Bu fuarı Avrupa’daki diğer fuarlardan ayıran en önemli özelliklerden birisi ise, ziyaretçilerin erken rezervasyon yoluyla indirimli tatil satın almak için kuyruklar oluşturduğu bir “sıcak satış” ortamına sahip olması. Danimarka 5,5 milyon nüfusa sahip, Danimarkalı tatilcilerin yüzde 10’unu hedefleyen müşavirlik golf, karavan, kamping, doğa turizmine düşkün bu kitleden yüksek gelir grubundakilere ulaşmak istiyor. Beğendiği ürünü tekrar tekrar satın alan bir profili var Danimarkalılar'ın, ürün sadakatleri yüksek.

Antalya bölgesindeki oteller golf turizmi isteyen Danimarkalılar için büyük avantaja sahip. 120 m2 lik Türkiye Stantında THY, Antalya, Alanya, Manavgat bölgesi hotelleri, Bodrum ve Didim var. Partner ülke bu yıl Amerika. Bu gün fuar onların düzenlemiş olduğu kahvaltı ve sunumla başladı.Fuarın ilk gününde edindiğimiz izlenimlere göre bölgede en çok Antalya destinasyonu biliniyor. Müşavir  Recep Gençdağ, Türkiye'yi 2014 yılında 408 200, 2015 yılında 408 841 Danimarkalı Turistin ziyaret ettiğini, amaçlarının 2016 yılında da bu rakamların altında kalmamak olduğunu söyledi. Türkiye operasyonları yapan Bravo, Star, Spies, Apollo, Sunweb ve Türk Tur Operatörü DETUR stantlarında sıcak satış yapılabiliyor. Sürekli katılanlar bu sene yoğunluğun düşük bile olduğunu söylüyorlar. Sektör temsilcileri; Danimarkalılar’ın 2016 tatil tercihlerinde güvenliğin ön planda olacağını, 2016 yılının  mevcut şartlardan dolayı geride olacağını tahmin ettiklerini söylüyorlar. Bu gün müşavirimiz Recep Gençdağ la sohbet imkanı bulduk. Dün söylediklerine ilave olarak " Türkiye'nin tanıtım problemi yok, güvenlik problemi var" sözü aslında herşeyi özetliyordu. Detur bölge sorumlusu Aytaç Yılmaz'a neden Didim' e çalışmadıklarını sorduk. "2011 yılında geldik, rehberlik hizmeti ve yeterli potansiyel bulamadığımız için düşünmedik. Danimarka'dan Bodrum uçuşu var ama onunda % 58 i tercihlerini Marmaris'ten yana kullanıyorlar. Marmaris ve Antalya bölgesinin burda bilinirliliği fazla. Tanıtım faaliyetlerine devam etmek gerekiyor. Fuardaki genel rezervasyonlara baktığımızda geçen seneye oranla düşük gidiyor. Golf ve futbol guruplarını kaybettik diyecek kadar azaldı. İstanbul'daki patlama ve Rus uçağının düşürülmesi burdaki basında günlerce yer aldı ve insanlar çok etkilendi. Ankara daki patlamalar o kadar yankı uyandırmadı. Öncelikle güvenlik problemini aşmalıyız" dedi.

                Birçok pazarda tanıtım çalışmalarına devam ettiğini dile getiren Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç KARATAŞ İngiltere Almanya gibi özellikle turist aldığımız bölgelerde tanıtım faaliyetlerini artırarak sürdüreceklerini bununla birlikte tek bir bölgeye bağlı kalmamak adına Finlandiya Danimarka gibi yeni pazarlarda da tanıtım faaliyetlerine hız vereceklerini açıkladı. Buralardaki tanıtım faaliyetlerini özellikle kendi dillerinde hazırlanan materyallerle sürdürdüklerini ve ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Didim Danimarka Mavi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danimarka Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği

2016 YILI TURİZM HAFTASI KUTLANDI

Turizm Haftası Kokteyli DidimDidim’de turizm haftası etkinlikleri çeşitli etkinliklerle kutlandı. Üç gün süren etkinlikler Cumhuriyet Meydanı’nda İlçe Kamu Kurumlarının yetkilileri, turizmciler ve halkın katılımıyla çelenk sunma töreni ile başladı, daha sonra Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksek Okulu bünyesinde “2016 Yılında Türk Turizmi” konulu panel ile devam etti. Panelin açılış konuşmasını ADÜ Didim MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Tuğrul Ayyıldız yaptı daha sonra Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Didim Kaymakamı İskender Yönden devam etti. Konuşmaların ardından ADÜ Güzel sanatlar Bölümü öğretim üyeleri mini bir klasik müzik konseri verdi. Ardından panele geçildi. Panelin oturum başkanlığını Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Eralp Çolakoğlu yaptı. Panelde ADÜ Öğretim Üyesi Osman Nuri Özdoğan, ADÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Güntekin Şimşek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Senem Yazıcı, Bodrum İssis Otel Genel Müdürü Melih Alemdar, Kuşadası Ephesia Otel Genel Müdürü Rıza Esen, Didim Auroom Otel Genel Müdürü Murat Sak, Didim Turizm Derneği Başkanı ve Palm Wings Otel Genel Müdürü Ercüment Alkaner ve TÜRSAB Didim BYK Başkanı Tayyar Cengiz konuşmacı olarak "2016 yılında Türk turizmi" konusunda fikir ve görüşlerini paylaştı.

            Etkinliklerin ikinci gününde; Akbük Limanı’nda balık şenliği düzenlendi. Minik dansçıların da sahne alarak ege yöresi halk oyunlarıyla izleyenleri büyülediği etkinlikte Aydın İzcileri kendilerine özgü etkinlikler gerçekleştirdi. Gün boyu müzik eşliğinde devam eden etkinliklerde insanlar doyasıya eğlendi. Daha sonra Apollon tapınağı yanında bulundan bir butik otelin bahçesinde Turizm Kokteyli gerçekleştirildi. Ege Yaylı Çalgılar Beşlisi ve ikramlar eşliğinde turizmciler ve halk bir araya gelerek kaynaşmış oldu.

Didim Turizm Haftası Çelenk            Etkinliklerin son gününde geleneksel Kutsal yol yürüyüşü gerçekleştirildi. Yaklaşık 1000 katılımcının gerçekleştirdiği yürüyüşe ulusal basındanda katılım gerçekleşti. Apollon tapınağına uzanan yolda katılımcıları burada bisikletçiler ve Aydın BŞB’nin bandosu karşıladı. Tapınağı ziyaret eden katılımcılar buradan daha sonra Altınkum sahiline yürüyüş yaptılar. Burada yaklaşık on bin insanın katılımıyla kapanış seramonisi gerçekleştirildi. Oldukça renkli görüntülere sahne olan kapanışta Roman Dans Grubu, DAHOT gösterilerini sergilerken THK uçakları gösteri yaptı. Turizm işletmelerinin sağladığı ikramlar katılımcılara sunuldu. 

 

 

 

 

 

 

Turizm Haftası Balık Şenliği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 Turizm Yılı Konferans

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Didim City Bus Turizm Haftası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Didim Kutsal Yol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turizm Haftasi Altinkum Şenliği

FİNLANDİYA’DAN ÜMİTLİYİZ

DİTAB Finlandiya     Finlandiya Helsinki fuarında tanıtımlarını sürdüren DİTAB fuar izlenimlerini Didim’li turizmcilere aktardı. Fuara Didim’i temsilen katılan DİTAB yetkilileri Sevinç Karataş ve Tayyar Cengiz Finlandiya’dan uzun vadede ümitli olduklarını dile getirirken şu açıklamalarda bulundular. Sabah erken saatlerde hava -20 dereceyi gösteriyordu buna rağmen ilgi çok yoğundu, burada onbeş senedir fuara gelen Türk'lerle tanıştık. Türkiye standının açılışını Büyükelçi Adnan Başağa yaptı. Kendisi uzunca bir zaman ayırdı Didim’e Adnan Başağa; "Finlilere farklı destinasyonlar ve alternatifler sunmak istiyoruz, tek destinasyona bağlı kalmak istemiyoruz. Kalite ve çeşitlilik için çaba sarf ediyoruz. Alanya ya giden turiste sorduğumuzda neresi Alanya dediğimizde bilmiyor. Bu da bölgesel tanıtımın önemini ortaya çıkarıyor veya buradan memnun kalmadığında, sıkıldığında seçeneklerimiz olmalı. Geçen yıldan itibaren Kapadokya yı ön plana çıkarmaya çalıştık bu yıl Karadeniz için çalışıyoruz. Geçen sene sizlerle (Kaymakamımız İskender Yönden ve Ticaret odasının yaptığı ziyareti kastediyor) görüşmemiz oldu ve bu sene sizi ağırlamaktan çok memnunuz, sakın vazgeçmeyin, bu uzun soluklu bir iş” Dedi. Finlandiyalı turistin 12 ayda seyahat edebilir olduğunu ve yılda 4 defa yurtdışına çıkabildiğini dile getiren büyükelçi Deniz, kum güneş istiyorlar çünkü kendi ülkelerinde yok ancak denize giremediklerinde tatillerini doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, kültür turlarıyla çeşitlendirmek istiyorlar farklı lezzetler tatmak istiyorlar. dedi

     Fuarın ikinci günü Kültür ve Turizm Tanıtma Ateşesi Arzu Emel Yıldız la görüştüklerini dile getiren Karataş, Yıldız’ın " Finlandiya nüfusunun beş milyon ve bunun 220 000 ini Türkiye ye getiriyoruz. Finliler önceleri Marmaris'i tercih ediyorlardı ancak tur operatörlerinin yanlışlarından dolayı Antalya bölgesine kaydılar Türkiye ye gelen Finlilerin % 70 i Antalya bölgesini, bununda % 90 Alanya!yı tercih ediyorlar 5000 kişi buradan ev satın almışlar. Finlilerin çoğu apart veya 4 yıldızlı hotelleri seviyorlar. Fazla ilgiden hoşlanmıyorlar. Akşam eğlenmeyi seviyorlar ancak alışık oldukları güven duydukları yerleri tercih ediyorlar. Dediğini iletti. Büyükelçiye Verdiği bilgiler ve sohbet için kendisine teşekkür ediyoruz. Her yerde sorunlar benzer. Uzun ve keyifli bir sohbetti. Bizde Belediye Başkan'ımızı turizm fuarlarında görmek istiyoruz.Kültür ve Turizm Bakanlığı Helsinki Müşavirliği aracılığıyla birliğe tahsis edilen tanıtım standında verilen profesyonel hizmetten ziyarete gelen misafirler memnun olduklarını dile getirdiler. Bizde materyallerimizle Didim’i tanıtmaya çalıştık.” şeklinde konuştu.

Didim Engelli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Finlandiya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİTAB

Sayfa 1 / 3

 
Hızlı İletişim
Email:
Konu
Mesaj