1. Vegan Festivali2017basınVegfest

Avrupa’nın ikinci Türkiye’nin ilk Vegan Festivali

982views

Aydın’ın Didim ilçesinde bu yıl ilk kez düzenlenen Vegan ve Vejetaryen Festivali sona erdi.

Didim Belediyesi, Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği (TVD), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) ve Didim Turizm Altyapı Birliği’nin (DİTAB) organizasyonuyla 29-30 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin ilk vegan festivali olma özelliği taşıyan Didim Vegan Festivali ilk yılında büyük ilgi gördü. Hisar Mahallesinde Binlerce yıllık Apollon Tapınağı ile çevresindeki tarihi dokuların eşliğinde kurulan festival alanı binlerce kişiyi ağırladı.

Festival alanında Didim’e özgü, içerisinde et ve et ürünlerinin bulunmadığı yemekler sergilenirken, stantlarda sergilenen yeşillik ve doğal ürünler, vatandaşların yoğun ilgisini çekti. Stantları gezen vatandaşlar, Didim’e özgür yetişen otlardan yapılan yemekleri, etsiz köfteden hamburgere, ot kavurmasından mantar yemeklerine, süt ve yoğurt kullanılmadan yapılan böreklere kadar çeşitli lezzetleri tatma imkanı buldu. Etkinliklerde veganlığa yönelik paneller, şeflerin canlı sunumları, müzik dinletileri, çocuk aktiviteleri de düzenlendi.

Festivalin son gününde ise Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, festivalin organizasyonunda yer alan Didim Turizm Altyapı Birliği Başkanı Sevinç Karataş’a, Didim fahri hemşehrisi Hüseyin Baraner’e, sağlıklı yaşam danışmanı Gül Kaynak’a, beslenme uzmanı Kevser Başkara’ya, Uzman Psikolog Öykü Büyükdere’ye, gazeteci-yazar Zülal Kalkandere’ye ve Gastroenterolog Uzm. Dr Mutse Banzragch’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

kaynak : https://www.sozcu.com.tr/hayatim/seyahat/avrupanin-ikinci-turkiyenin-ilk-vegan-festivali/

Leave a Response