2017basınTales Buluşması

Tales Buluşması 27 Mayıs’ta

846views

Didim Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tales Buluşması kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleşecek.

Didim Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen Tales Buluşması’nın ikincisi 27 Mayıs’ta gerçekleşecek. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, turizm kenti olan Didim’in tarihi özelliklerini gün yüzüne çıkarmak için “Tales buluşması” kapsamında bir dizi etkinlik düzenlediklerini belirttti.

İkincisi düzenlenecek “Tales Buluşması” için açıklamalarda bulunan Didim Belediye Başkanı Atabay ”Geçen yılki etkinliklerde, bu topraklarda yaşamış olan Tales’in matematikçi yönünü ve matematik bilimine katkılarını ele aldık. Buluşmanın etkisi çok fazla oldu. Bu yıl ise Tales’in felsefeci kişiliğini ön plana çıkaran bir buluşma düzenliyoruz” dedi.

TALES MATEMATİK VE FELSEFE OKULU AÇILIYOR

Didim Belediyesi, 15 bin dönümlük bir alan üzerinde uluslararası niteliği olacak bir okul açmaya da hazırlanıyor: Tales Matematik ve Felsefe Okulu.

Hazırlıklarla ilgili bilgi veren Başkan Atabay “Çocukların ve gençlerin Tales’in matematikçi ve felsefeci yönünü bizzat görmelerine, görerek öğrenmelerine, analitik öğrenme ve düşünme yeteneklerini geliştirmeye de yardımcı olacak bir düzenleme yapacağız” dedi. Düzenledikleri etkinliklerde, kurum ve kuruluşların katkılarına açık olduklarını da ifade eden Atabay, örneğin Didim Derneğinin düzenlediği matematik yarışmasıyla Tales Buluşması’na katkı sunduğunu belirtti.

İRAN, ÇİN VE HİNDİSTAN’DAN BİLİM İNSANLARI GELİYOR

Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB) Başkanı ve Didim Belediyesi Meclis Üyesi Sevinç Karataş, Buluşma’nın ayrıntılarına ilişkin gazetemize şu bilgileri verdi: “Tales’in yaşadığı MÖ 6. yüzyıl, Uzak Doğu-Batı Anadolu ekseninde doğa bilimlerinin temellerinin atıldığı, modern felsefenin ortaya çıktığı dönem. Tales ve çağdaşları olan düşünürler İran’da Zerdüşt, Hindistan’da Buddha ve Çin’de Konfüçyus etkileri günümüze kadar uzanan felsefeciler olarak anılmaktadırlar. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin katılımları ile Milet Antik Kent’te gerçekleşecek sempozyumun başlığı “MÖ 6 YY – İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları” olarak belirlendi. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Tales Buluşmaları’nda, ülkemizin bilim insanlarının yanı sıra İran, Çin ve Hindistan’dan gelecek felsefeciler, Tales ve çağdaşlarının modern felsefenin farklı topraklarda doğuşu üzerindeki etkilerini ve aralarındaki etkileşimi anlatacaklar.”

Leave a Response